Jak prowadzić zdrowy i zrównoważony ogródek i nie marnować wody?

Ogród w stylu eko to rozwiązanie, do którego warto dążyć. W takiej przestrzeni wszystko ma swoje określone miejsce i nie można pozostawić nic przypadkowi. Oczywiście nie ma też mowy o marnowaniu wody. Jak prowadzić zdrowy i zrównoważony ogródek?

Postaw na drzewa liściaste, które filtrują powietrze

Klony, a także buki, kasztanowce czy dęby, gdy osiągną pokaźne rozmiary ich korony nie tylko będą stanowiły przyjemny cień, ale również stworzą filtr powietrza. Soliter zawsze stanowi ochronę dla pozostałych upraw. Oczywiście nie powinien przesłaniać tych, które preferują słoneczne stanowisko, jednak te rośliny, które wolą stanowisko w półcieniu będą zadowolone z takiego towarzystwa. Poniżej koron drzew można sadzić zaś fiołki, niezapominajki, barwinki czy dąbrówkę rozłogową. Dobieranie do siebie gatunków pod kątem zapotrzebowania na słońce, ale i wodę jest bardzo ważne. W końcu są rośliny, które trzeba podlewać intensywnie, jak i takie, które wymagają zrównoważonego nawadniania. W zdrowym i zrównoważonym ogrodzie może znaleźć się także sad owocowy. Jabłonie, czy śliwy będą piękną ozdobą ogrodu. W okresach niesprzyjających można nawadniać je w sposób optymany podłączając węże kroplujące, które dostarczają im wodę bezpośrednio do korzeni i nie powodują wodnych zastojów.

Wybierz łąkę kwietną zamiast tradycyjnego trawnika

Dobrym wyborem do ogrodu jest także łąka kwietna. Warto wiedzieć, że taki teren kosi się tylko dwa razy w sezonie. Dzięki temu może cieszyć nas pięknem kwiatów, a jednocześnie oszczędzamy energię i nie straszymy zwierząt czy pszczół odgłosem kosiarki. Co warto wiedzieć na temat łąki kwietnej? Znajdują się na niej gatunki typowe dla danego środowiska naturalnego. Oczywiście na tracycyjnej łące kwietnej nie brakuje fiołków, maków, chabrów, a nawet słoneczników, czyli roślin jednorocznych, a w przypadku fiołków – dwuletnich. Obok łąki kwietnej na fragmencie rabaty można uprawiać rosliny cebulowe. Mogą być one uprawiane także w wyższych donicach jako, że mają specyficzne wymagania. Czosnek ozdobny do ogrodu, narcyz albo tulipan świetnie się sprawdzi. Ten pierwszy ze swoim okrągłym kwiatostanem przypomina nieco dmuchawiec będzie zatem świetnym sąsiedztwem dla kwietnej łąki. Czosnki ozdobne jak większość roślin cebulowych sadzi się jesienią, a ich kwiatami można cieszyć się w maju i czerwcu. Na tym samym miejscu podobnie jak wiele innych tego rodzaju roślin można uprawiać je przez 2-3 lata.

Zamiast płotu zastosuj żywopłot, który będzie zaporą i ochroną, a jednocześnie będzie przyjazny dla leśnej fauny

Wiele mówi się na temat bezpieczeństwa i w tej kwestii wcale nie trzeba decydować się na panelowe ogodzenie, bo można wykorzystać takie, które stanowi zaporę, ale jednak jest bardziej przyjazne zwierzętom leśnym. Spłoszone czy ranne zwierzęta próbują czasem przeciskać się przez ogrodzenia, co ma dla nich tragiczne skutki. Dlatego lepiej postawić na żywopłot, który jest zwarty i wysoki, a jednak zwierzę się na nim nie porani. Jaki żywopłot wybrać? To zależy tylko i wyłącznie od preferencji czy nasadzeń, które ma się w ogrodzie. Może być to model tradycyjny, czyli zielony albo rozłożysty krzew dorastający do dużej wysokości, jak choćby berberys. Wybierz bukszpan wiecznie zielony, laurowiśnię czy też ligustr. Jest pewna wada tego rozwiązania, a mianowicie żywopłot optymalną wysokość osiąga dopiero po kilku latach.

Stwórz mały ogródek warzywny i ziołowy, a także postaw kompostownik

Warto uprawiać własne warzywa i zioła, bo to nie prawda, że wszystkie chłoną szkodliwe związki takie jak ołów i kadm. W mniejszym stopniu pochłaniają je choćby rośliny ciepłolubne takie jak pomidory i papryki. Warto więc stworzyć dla nich inspekt i uprawiać w ogrodzie. Można również zrobić warzywnik w dużych donicach i wtedy uzupełnić je o optymalną ziemię w ten sposób może rosnąć nawet włoszczyzna, ale i aromatyczne zioła. Warto w ogrodzie postawić także kompostownik, który będzie służył do tworzenia naturalnego nawozu z bio odpadków, które do tego się nadają.

Ponadto postaw zbiornik na deszczówkę w ogrodzie i korzystaj z niego do zasilania roślin. W ten sposób zaoszczędzisz nawet 50% wody użytkowej, jeśli połączysz go ze swoją instalacją. Możesz wodę z deszczówki wykorzystywać także do prania czy też zmywania.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij