Akwarystyka słodkowodna - jak pozbyć się glonów?

Akwarystyka słodkowodna – jak pozbyć się glonów?

Wielu akwarystów – i to nie tylko początkujących – zmaga się z nadmiarem glonów w akwarium. Czasami pozbycie się plechowców okazuje się trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Szczególnie, gdy nieświadomie je dokarmiamy. Co zrobić, żeby glony nie rozrosły się zbyt mocno w naszym zbiorniku?

W domowych akwariach występują różnego rodzaju glony. W większych i mniejszych zbiornikach spotykamy zarówno glony czerwone, wśród których najpopularniejsze są krasnorosty, jak i zielone, czyli zielenice jednokomórkowe i połaciowe, skrętnice, eugleny zielone czy Oedogonium oraz brązowe – głównie okrzemki i szantransje. Wiele z tych organizmów trudno jest usunąć, szczególnie, że rozrastają się w niekontrolowany sposób.

Jakie są przyczyny powstawania glonów w akwarium?

Dlaczego glony się nadmiernie namnażają?

Podstawowa przyczyna to dostarczanie zbyt dużej ilości substancji odżywczych. Rośliny i glony konkurują ze sobą o produkty, które są niezbędne do przeprowadzania procesu fotosyntezy. Wtedy, gdy wspomnianych substancji jest więcej niż rośliny mogą wykorzystać, nadmiar zużywają glony, rozrastając się coraz bardziej.

Podobnie dzieje się, kiedy proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami zostają zaburzone nawet w niewielkim stopniu – wówczas rośliny nie mogą pobierać ich z wody. Glonom, które są mniej wymagające, to nie przeszkadza. Korzystając z substancji zawartych w zbiorniku, zaczynają się namnażać.

Zatem należy zadbać przede wszystkim o to, żeby dostarczać do akwarium substancje odżywcze dla roślin, ale w odpowiedniej ilości i we właściwych proporcjach. Pod tym względem akwarystyka jest dość trudna, zwłaszcza na początku.

Ponadto problemem bywa również niedostateczna filtracja, nagła zmiana parametrów wody, zachwianie równowagi bakteryjnej albo nadmiar substancji organicznych w zbiorniku. Wszystkie te sytuacje mogą prowadzić do szybkiego rozrostu glonów zarówno w pierwszym akwarium dla dzieci, jak i w tym dla doświadczonych akwarystów.

Co zrobić wtedy, gdy glony już się namnożyły?

akwarium

Ryby żywiące się glonami

Można zastanowić się nad zakupem zwierząt, które żywią się glonami. Zresztą posiadanie takich gatunków to jeden ze sposobów zapobiegania rozrostowi glonów. Do ryb lubiących glony należą m.in.: grubowarg syjamski, otosek przyujściowy, molinezja ostrousta oraz mieczyk Hellera. Oprócz tego glony są przysmakiem także dla ślimaków i krewetek, np. z gatunków Military helmet, Nertina natalensis czy krewetki Amano.

Uwaga – różne gatunki preferują różne rodzaje glonów. Zdarza się również, że w sytuacji niedoboru pożywienia niektóre z wymienionych zwierząt mogą zjadać rośliny, dlatego należy je rozsądnie dobierać.

Preparaty zwalczające glony

Żeby usunąć nadmiar glonów można także skorzystać ze specjalnych preparatów. Sprawdzają się wtedy, gdy nie da się wprowadzić do zbiornika wspomnianych wcześniej ryb, ślimaków lub krewetek. Na rynku dostępne są preparaty działające kompleksowo albo przeznaczone do używania w przypadku rozrostu konkretnego gatunku glonów. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Sklep akwarystyczny, w którym można kupić preparaty na glony to m.in.: https://trzmiel.com.pl

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij