Czy zwyżki mogą być używane wewnątrz budynków?
Do czego najczęściej wykorzystuje się zwyżki? Do odświeżania elewacji, wycinki drzew, montażu reklam wielkoformatowych i billboardów, mycia okien w wysokich budynkach czy nagrywania ujęć z lotu ptaka. Wszystkie te prace prowadzone są na zewnątrz – na otwartych przestrzeniach – dlatego niektórzy mają wątpliwości, czy podesty ruchome mogą być używane także w zamkniętych pomieszczeniach. Jak to wygląda w praktyce?
Od razu odpowiedzmy na to tytułowe pytanie. Chociaż w większości przypadków ładowarki teleskopowe, podnośniki koszowe i inne urządzenia wykorzystywane są na zewnątrz, niektóre maszyny mogą być używane również wewnątrz budynków.
Jakie kryteria powinny spełnić zwyżki przeznaczone do pracy w zamkniętych pomieszczeniach?
Praca wewnątrz budynku a zasilanie zwyżki
Przede wszystkim muszą mieć zasilanie elektryczne. Podesty ruchome zasilane z sieci albo za pomocą akumulatora nie emitują szkodliwych spalin, dlatego nadają się do wykorzystania tam, gdzie nie da się zadbać o odpowiedni przepływ powietrza. Poza tym tego typu maszyny działają stosunkowo cicho, więc nie wpływają negatywnie na komfort pracy osób znajdujących się w pobliżu.
Waga i wymiary podnośnika
Zanim jednak wjedzie się zwyżką do wnętrza obiektu, należy sprawdzić, czy posadzka wytrzyma obciążenie generowane przez urządzenie. Jeśli dany model jest zbyt ciężki, można poszukać takiego o niższej wadze. Na rynku dostępne są obecnie także bardzo lekkie maszyny, które nadają się do użycia na delikatnych podłogach.
Kolejna istotna kwestia to wymiary podestu ruchomego. W części obiektów odległość pomiędzy regałami albo szerokość ścieżek komunikacyjnych jest na tyle mała, że trzeba wybrać zwyżkę o niewielkich wymiarach własnych, a w części głównym wyznacznikiem będzie szerokość drzwi wejściowych – zwyżka musi przez nie swobodnie przejechać.
Pamiętajcie także o wysokości roboczej. Ten parametr należy dostosować do standardowych warunków, w których będzie pracować podnośnik.
Zwyżka wewnątrz obiektu – ogumienie
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na ogumienie. Większość modeli przeznaczonych do działania w zamkniętych pomieszczeniach wyposaża się w niebrudzące koła wykonane ze specjalnych mieszanek. Nazwa „niebrudzące” może wprowadzać w błąd, ponieważ tego rodzaju opony tak jak klasyczne zostawiają ślady, ale te ślady da się łatwo usunąć z każdej posadzki.
Sprzęt do pracy na wysokości przystosowany do użycia w budynkach ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal: https://www.riwal.com/pl/ międzynarodowy specjalista w zakresie wynajmu i sprzedaży podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych oraz wózków widłowych.
Prace, które można wykonać z użyciem zwyżki
Jakie zadania można wykonać w pomieszczeniach z użyciem zwyżek? Maszyny m.in. ułatwiają transport bliski materiałów i towarów, układanie ich na regałach magazynowych, kompletowanie zamówień, przeprowadzanie prac inwentaryzacyjnych, montaż oznakowań, banerów, elementów oświetlenia i innych niezbędnych rozwiązań, wykonywanie prac konserwacyjnych, serwisowych i kontroli technicznych oraz mycie konstrukcji, elewacji, przeszkleń itp.