Klejenie oringów – wszystko co musicie na ten temat wiedzieć?
Wybór kleju do oringów ma duże znaczenie. Niewątpliwie musi być on mocny, trwały i niezawodny. Powinien zapewniać maksymalną efektywność pracy. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat klejenia oringów, a także poznać najlepszy klej.
Czym są oringi?
Na początek warto w ogóle uświadomić sobie, czym są oringi. Wielu osobom ta nazwa może niewiele mówić, jednak wystarczy tylko powiedzieć, że są to elementy uszczelniające i już wiadomo, o co chodzi. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że oringi uszczelniają nie tylko mobilne, ale też stałe części urządzeń. Nie tylko wpływają na bezpieczeństwo pracy, ale wręcz je zapewniają. Jeżeli więc zależy Wam na efektywności pracy, to musicie pamiętać, jak prawidłowo dbać o oringi, a to oznacza, że musicie je uszczelniać. Kluczowe znaczenie ma więc wybór właściwego kleju. Dzięki niemu można połączyć uszkodzony oring, zespolić niestandardowe oringi, ale też naprawić. Wybór kleju jest w tym przypadku bardzo ważny i trzeba pamiętać, że klej powinien mieć dobry skład chemiczny. Wynika to z faktu, iż musi zapewnić trwałe sklejenie elementów. Jaki więc rodzaj wybrać?
Jaki klej do oringów wybrać?
Najlepszym wyborem jest klej cyjanoakrylowy (tutaj LINK). Jest on pozbawiony rozpuszczalników, ale też nie wchodzi w żadne reakcje z klejonymi materiałami, a to oznacza, że nie zmienia ich struktury czy też trwałości. Reakcja, która następuje jest naprawdę szybka. Taki klej wyróżnia również to, iż wiąże się bardzo szybko, a przy tym wiązanie jest niezwykle mocne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że połączenie cyjanoakrylu z wilgocią obecną w powietrzu sprawia, iż wiązanie jest kilkusekundowe. Jak możecie się domyślić fakt, że ten klej tak szybko się wiąże jest pewnym problemem podczas jego rozprowadzania. Z tego też powodu należy go stosować na małych powierzchniach, a więc na oringach. Warto jeszcze zwrócić uwagę na strukturę kleju cyjanoakrylowego, która sprawia, że klejenie jest jeszcze szybsze i łatwiejsze. Zazwyczaj występuje w przezroczystym kolorze. Dzięki temu wykonane przez niego łączenie jest niemal niewidoczne. Jeżeli nałożycie zbyt dużo kleju, to możecie jego nadmiar usunąć, używając do tego celu papieru ściernego o małej gramaturze. Nie można zapominać, że klej nie rozluźnia swojego chwytu, nawet gdy działają na niego oleje czy paliwa i nadal pozostaje tak samo wytrzymały.
Oringi samochodowe – gdzie występują?
Trudno wyobrazić sobie brak samochodu. W końcu dla wielu osób jest to główny środek transportu. Jednak jeżdżąc samochodem ważna jest wygoda. A gdy podczas jazdy czujecie wilgoć bądź też zaczyna się tworzyć pleśń, to już wiecie, że coś jest nie tak. Zapewne doszło do nieszczelności. Jak można się domyślić przyczyn nieszczelności może być wiele, jednak najczęściej jest to problem z uszczelką, a dokładnie z oringiem. Otóż właśnie oring pod wpływem eksploatacji może twardnieć, pękać czy nawet odkształcać się. Na szczęście nie trzeba od razu jechać do warsztatu samochodowego i z tym problemem można poradzić sobie naprawdę szybko. Wystarczy właśnie dobry klej cyjanoakrylowy. Klej do uszczelek to niewątpliwie klej, który ma błyskawiczne i mocne wiązanie. Zapewnia on naprawdę dobrą efektywność i rzeczywiście mocny chwyt.
Jak kleić, by dobrze przykleić?
Oringi znajdują się w samochodach. Można znaleźć je w drzwiach, szybach samochodowych, czy uszczelkach profilowych. W każdym przypadku można je naprawić, stosują właśnie klej cyjanoakrylowy. Przed pracą pamiętajcie, aby dobrze oczyścić daną powierzchnię, dopiero potem można ją odtłuścić. W kolejnym etapie trzeba przetrzeć całość papierem ściernym. Pozostaje już tylko nałożenie kleju, dociśnięcie i poczekanie aż klej się zwiąże. Potrwa to zaledwie kilka sekund. Jeżeli nałożycie zbyt dużo kleju, to usuńcie go, używając papieru ściernego.
Jak widzicie nie zawsze trzeba wymieniać od razu uszczelki, lecz w wielu przypadkach doskonale sprawdzi się naprawa. Używając kleju można sporo zaoszczędzić, a przy tym przyspieszyć pracę. Wybierając klej stawiajcie na produkty najwyższej jakości. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się kleje cyjanoakrylowe, które są łatwe w użyciu i nakładaniu, a przy tym tworzą niemal niewidoczne spoiny. Efekt naprawy może przerosnąć Wasze oczekiwania.