Nieszczelność budynku? Zwróć uwagę na szyb windy!

Woda stojąca pojawiająca się w kondygnacjach podziemnych, podobnie jak przecieki, stanowi dość często problem związany z nieszczelnością hydroizolacji. Dotyczy on przeważnie również podszybia windy, jeśli w budynku znajduje się dźwig. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zawsze konieczna jest interwencja fachowców? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się więcej na ten temat!

Skąd bierze się woda w podszybiu windy?

Podobnie jak piwnice, garaże podziemne czy sutereny, również podszybie windy położone poniżej poziomu gruntu jest narażone na pojawianie się wody. Przyczyną tego może być działanie wód gruntowych przenikających przez nieszczelności w podłożu budynku lub ścianach pomieszczeń podziemnych. Często problemem jest źle wykonana hydroizolacja lub jej całkowity brak. Nieszczelności w konstrukcji budynku nad poziomem gruntu mogą prowadzić do gromadzenia się wody na najniższej kondygnacji (a zatem i w podszybiu) ze względu na działanie grawitacji.

Woda w najniższej części szybu windy może również pojawić się także z powodu usterek i awarii, takich jak uszkodzenia mechaniczne izolacji przeciwwodnej czy pęknięcia rur instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gwałtowne opady atmosferyczne lub wiosenne roztopy również mogą być przyczyną niechcianej obecności wody w podszybiu.

Kiedy woda w podszybiu jest problemem?

Usterki instalacji, roztopy czy ulewne opady, choć oczywiście stwarzają problem, to jednak tylko chwilowy. Po usunięciu przyczyny awarii, jeśli taka nastąpiła, a następnie po wypompowaniu wody i osuszeniu podszybia jego normalny stan zostaje przywrócony.

Znacznie trudniejszą sytuacją są problemy ze szczelnością budynku. Warto podkreślić, że o ile pojawienie się wody na powierzchni posadzki w piwnicy czy garażu jest odnotowywane niemal natychmiast, o tyle czasami trudno zauważyć wodę w podszybiu, zwłaszcza kiedy pojawia się i znika okresowo. Często problem zostaje zidentyfikowany przez konserwatorów dźwigów, którzy podczas swoich prac zauważają charakterystyczne wykwity solne świadczące o problemie z izolacją wodną w podszybiu. W sytuacji, kiedy pojawienie się wody w szybie windowym spowodowane jest innymi przyczynami niż zalanie z powodu awarii czy czynników atmosferycznych, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z firmą specjalizującą się w usuwaniu problemów z wodą w budynkach i obiektach budowlanych. Eksperci nie tylko ustalą przyczynę wycieków, ale także ocenią stan techniczny budynku i zaproponują odpowiednie rozwiązania.

Należy podkreślić, że pojawiania się wody w podszybiu nie można lekceważyć, ponieważ może to zagrażać bezpieczeństwu użytkowników budynku, uszkodzeniu dźwigu, a nawet doprowadzić do katastrofy budowlanej przez uszkodzenie konstrukcji budynku.

Jak fachowcy radzą sobie z wodą w podszybiu?

Podczas przeprowadzanych prac ważne jest nie tylko usunięcie skutków zalania podszybia, ale przede wszystkim identyfikacja i eliminacja przyczyny obecności wody. Specjaliści zwykle w takich sytuacjach:

  • osuszają szyb windowy,
  • usuwają nieprzyjemny zapach stęchlizny,
  • zabezpieczają podszybie przed korozją mikrobiologiczną (pleśnie),
  • eliminują przyczynę dalszego zalewania szybu.

Szczegółowa analiza kondycji podłoża i ścian w podszybiu przed rozpoczęciem prac pozwala dotrzeć do źródła problemu i wybrać odpowiednią metodę izolacji szybu.

Najczęstsze sposoby na zabezpieczenie podszybia

Trwałe pozbycie się wody z podszybia jest możliwe tylko wówczas, kiedy zarówno podłoga, jak i ściany w tym miejscu zostaną całkowicie uszczelnione. W zależności m.in. od kondycji konstrukcji budynku oraz przyczyn zalewania szybu stosuje się różne sposoby uszczelnień:

  • iniekcje strukturalne, które polegają na wstrzykiwaniu w odpowiednie miejsca ścian podszybia materiału uszczelniającego pod ciśnieniem,
  • uszczelnianie rys i pęknięć bezpośrednio,
  • izolacja szybu windowego przez uszczelnienie dylatacji oraz przepustów,
  • hydroizolacja posadzki za pomocą mas uszczelniających układanych na dnie podszybia.

Izolacja podszybia powinna być zawsze przeprowadzona przez specjalistów, którzy mają odpowiednie doświadczenie i umiejętności. Hydroizolacja musi zapewniać trwałość i skuteczność zabezpieczeń przed wilgocią i wodą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij