Rodzaje systemów wentylacyjnych – wybierz najlepsze rozwiązanie do domu i mieszkania
Niezależnie od tego, czy masz mieszkanie, czy dom jednorodzinny, odpowiedni system wentylacyjny jest kluczowym elementem, który zapewni świeże powietrze i utrzyma zdrowe środowisko wewnętrzne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów systemów wentylacyjnych. Skąd jednak wiadomo, który z nich będzie odpowiedni dla Ciebie? Czy warto inwestować w system mechaniczny, czy może lepiej postawić na systemy naturalne? Przed podjęciem decyzji warto poznać rodzaje wentylacji i zrozumieć różnice pomiędzy nimi.
Z tekstu dowiesz się:
- w jaki sposób działa wentylacja grawitacyjna,
- czy wentylacja mechaniczna stanie się alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej,
- jakie zastosowanie mają systemy wentylacyjne mechaniczne,
- czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to dobre rozwiązanie dla domu.
Wentylacja grawitacyjna – poznaj sposób jej działania
Do niedawna w większości domów stosowana była wyłącznie wentylacja grawitacyjna, zwaną także wentylacją naturalną. Ten system jest tak nazywany, ponieważ polega na naturalnym ruchu powietrza w pomieszczeniach. Działanie wentylacji grawitacyjnej jest zapewnione poprzez różnice gęstości, ciśnienia i temperatury między powietrzem napływającym przez nawiewniki, a tym, które jest usuwane przez kanały wentylacyjne (np. przez kominy). Aby ten proces mógł odbywać się prawidłowo, istotne są:
- sprawne nawiewniki (na przykład okna wyposażone w odpowiednie otwory),
- przepływ powietrza przez budynek (np. drzwi łazienkowe ze szczelinami wentylacyjnymi),
- punkt odprowadzania zużytego powietrza (drożne kratki wentylacyjne).
Wentylacja grawitacyjna w domu i jej sprawne działanie zależy w dużym stopniu od warunków atmosferycznych, głównie od temperatury i kierunku wiatru. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, wentylacja grawitacyjna funkcjonuje znacznie gorzej, a w skrajnych przypadkach może przestać działać, ponieważ zabraknie czynnika, który by wymusił przepływ powietrza przez kanał wentylacyjny. Niesprawna wentylacja grawitacyjna może objawiać się pogorszeniem jakości powietrza w pomieszczeniach, czyli występowaniem nieświeżego, zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo może prowadzić do kondensacji pary wodnej na powierzchniach, takich jak szyby, ściany czy meble. W dłuższej perspektywie sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów.
Dawniej w budowanych domach znaczna część traconego ciepła uciekała przez przegrody zewnętrzne, jednak niewielu zwracało uwagę również na straty związane z wymianą powietrza. Obecnie, kiedy zmieniły się przepisy budowlane i poprawiła się izolacyjność ścian, dachu itp., wentylacja grawitacyjna generuje nawet około 50% strat ciepła. Dlatego w nowych budynkach coraz trudniej jest spełnić wymagania dotyczące zużycia energii, decydując się na ten system. Aktualnie przepisy nakazują nie tylko obniżenie współczynnika U przegród, ale również znaczne ograniczenie zużycia energii w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni budynku.
Wentylacja mechaniczna – alternatywa dla systemu wentylacji grawitacyjnej
Warto przyjrzeć się wentylacji mechanicznej, która zdobywa coraz większą popularność. W tym systemie wentylatory zastępują siłę natury. System ten wymaga zasilania elektrycznego oraz nie jest już zależny od warunków atmosferycznych.
System mechaniczny obejmuje trzy rodzaje wentylacji:
- wentylacja nawiewna – świeże powietrze tłoczone jest do budynku za pomocą wentylatorów, a zużyte wypychane jest na zewnątrz przez specjalne kanały za pomocą stworzonego w ten sposób nadciśnienia. System ten stosowany jest rzadko.
- wentylacja nawiewna – wentylator usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń na zewnątrz, natomiast powstające podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz dzięki nawiewnikom.
- wentylacja nawiewno-wywiewna – najbardziej powszechny system, w którym zarówno pobieranie, jak i usuwanie powietrza odbywa się za pomocą wentylatorów.
Systemy wentylacyjne mechaniczne – zastosowanie
Systemy wentylacyjne mechaniczne są skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń i wilgoci, zapewniając świeże powietrze w pomieszczeniach. Mogą być również wyposażone w filtry, które usuwają pyły i alergeny, poprawiając jakość powietrza. Wentylacja mechaniczna jest zalecana w pomieszczeniach domowych, gdzie szybkość zużycia świeżego powietrza jest największa. Chodzi tu przede wszystkim o kuchnię, łazienkę, kotłownię oraz pokoje, które nie posiadają okien. To właśnie w tych miejscach unosząca się para wodna, dym, intensywne zapachy, kurz i inne podobne czynniki mają wpływ na szybkie pogorszenie jakości powietrza krążącego w pomieszczeniu.
Przepisy określają również minimalne ilości zużytego powietrza, które musi być obsłużone przez system wentylacyjny. Na przykład, w przypadku kuchni z kuchenką gazową, minimalna ilość to 70 m³/h, natomiast dla kuchni z kuchenką elektryczną i łazienki wynosi to 50 m³/h. Wentylacja musi zapewnić usuwanie zużytego powietrza z oddzielnego WC w ilości co najmniej 30 m³/h, a z pomieszczeń pomocniczych, takich jak spiżarnia czy garderoba – 15 m³/h. Jednocześnie, taka sama ilość świeżego powietrza musi być dostarczana do pozostałych wnętrz, takich jak sypialnie czy salon.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – postaw na nowoczesne rozwiązanie
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stanowi najlepszą alternatywę dla wentylacji grawitacyjnej. Działa na zasadzie rozszerzonej wentylacji mechanicznej, gdzie dodatkowo wykorzystuje się rekuperator do odzyskiwania ciepła z wywiewanego powietrza z budynku. Centrala wentylacyjna, wyposażona w wymiennik ciepła, umożliwia przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego za pomocą wentylatorów. Powietrze z zewnątrz (chłodniejsze) jest podgrzewane przez odzysk ciepła z wywiewanego powietrza (cieplejszego). Co więcej, w centrali zastosowane są filtry, które zatrzymują wiele zanieczyszczeń, gwarantując dostarczanie czystego powietrza do wnętrza budynku.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia większy komfort dla mieszkańców oraz podnosi standard zarówno ekologiczny, jak i ekonomiczny budynku. Jest niezbędnym wyposażeniem dla nowoczesnych domów o charakterze zero energetycznym lub pasywnym.
System recoVAIR VAR 60
System recoVAIR marki Vaillant jest sprawdzonym od lat, komfortowym, a zarazem ekonomicznym rozwiązaniem dla mieszkań i domów jednorodzinnych. System wentylacji pomieszczeń mieszkalnych można łączyć z większością urządzeń grzewczych marki Vaillant. Jako dostawca kompletnej instalacji, oferuje on rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego klienta. W jednym systemie mogą pracować kocioł grzewczy, pompa ciepła flexoTHERM lub aroTHERM, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody oraz rekuperator. Wszystkimi urządzeniami steruje jeden systemowy regulator, intuicyjny w obsłudze sensoCOMFORT VRC 720.
Doskonałym rozwiązaniem jest również rekuperator ścienny marki Vaillant recoVAIR VAR 60, który znajduje coraz szersze zastosowanie zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i lokalach mieszkalnych czy biurowych. Jest łatwy w montażu, zajmuje niewiele miejsca, a przy tym jest wyjątkowo efektywny, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Zasada działania rekuperatora ściennego polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego i przekazywaniu go do powietrza nawiewanego, co umożliwia zminimalizowanie strat ciepła związanego z wentylacją i obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku. Przepływ powietrza sterowany jest przez wentylator zainstalowany wewnątrz urządzenia. Wentylator ten pobiera powietrze z pomieszczenia, które następnie kierowane jest do wymiennika ciepła, gdzie odbywa się proces jego odzyskania. Taki system łączy w sobie prostotę projektowania z niskimi kosztami oraz łatwością montażu i serwisu. Zaletą jest czyste powietrze pozbawione kurzu, pyłu i alergenów.
Systemy wentylacji w domu i ich wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb, obowiązujących przepisów i warunków budynku. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który dobierze odpowiednie rozwiązanie, uwzględniając wymagania energetyczne, komfort użytkowników i aspekty ekologiczne.