„Tu na razie jest ściernisko, ale będzie”…stylowy ogródek. Planujemy ogródek od A do Z
Golec Orkiestra śpiewała „Tu na razie jest ściernisko…” My nieco przekształcamy ten tekst i zamiast urbanistycznych rozwiązań, których w naszej przestrzeni jest wystarczająco dużo proponujemy stylowy ogródek. Takie miejsce przy domu czy na działce pozwala się zrelaksować i odciąć od zgiełku codziennego życia. Podpowiemy Wam dziś, jak zaplanować ogródek od A do Z.
Sprawdzanie stanu gleby, odchwaszczanie i nawożenie ziemi ogrodowej
Na początek warto sprawdzić stan gleby, czyli jej odczyn pH. Jeżeli jest poniżej 7, to mamy do czynienia z kwaśną glebą. Gdy jest w granicach 7 pH ma obojętny odczyn. Z kolei wyższe wartości na skali wskazują na odczyn zasadowy. Do tego ważna jest jeszcze spoistość gleby. Najkorzystniejsza jest gleba przepuszczalna i próchnicza, czyli gliniasto-piaszczysta. Najczęściej jednak mamy do czynienia albo z twardą glebą gliniastą albo jałową glebą piaszczystą. Pierwszą trzeba wzbogacić o piasek, a drugą wymieszać z ziemią ogrodową. W ten sposób zyskuje się optymalne warunki do upraw. Glebę trzeba oczywiście odchwaścić, usuwając chwasty za pomocą chwytaka do chwastów. Ziemia ogrodowa powinna zostać jeszcze wzbogacona np. o kompost. Uzyskanie pH w granicach 6,5 gwarantuje najlepszy wzrost trawnika. Przed jego założeniem warto jeszcze rozłożyć siatkę na krety, a następnie zasypać ją warstwą ziemi ogrodowej.
Wysiewanie trawnika i obfite podlewanie
W kolejnym kroku można przystąpić do wysiewania trawnika. Tu warto korzystać z siewników, dzięki którym można równomiernie rozprowadzić nasiona traw. Po ich wysianiu należy glebę obficie podlewać, aż do momentu jej wykiełkowania i zagęszczenia. Trawa bardzo szybko się rozrasta tworząc kępy. Na bieżąco trzeba usuwać chwasty, które chcąc nie chcąc, będą się pojawiać. Do podlewania warto stosować niezawodny zraszacz do ogrodu. Dzięki temu trawa nie będzie podlewana bardziej w jednym miejscu, a w innym skąpo, lecz równomiernie. Takiego akcesorium można używać przez cały czas, także gdy trawa będzie już bujna. Zraszacz ogrodowy to niezwykle przydatny sprzęt, dzięki któremu można również oszczędzać wodę i wydatkować ją w sposób racjonalny, co jest ważnym eko rozwiązaniem.
Zakładanie rabaty lub sadzenie roślin w doniczkach
Planując ogródek, trzeba oczywiście zastanowić się, w których miejscach zasadzi się drzewka czy krzewy i gdzie stworzy się rabatę. Tutaj w gruncie rzeczy największe znaczenie mają potrzeby danych roślin. W końcu jedne preferują słoneczne stanowiska, inne wolą rosnąć w półcieniu, a jeszcze inne dobrze czują się jedynie w zacienionym środowisku. Do tego dochodzą jeszcze właściwości gleby, bo niektóre gatunki wymagają przepuszczalnej gleby i wręcz nie znoszą zastojów wodnych, a są i takie, które można sadzić bezpośrednio przy oczkach wodnych, a także w samych zbiornikach. Możesz zatem zaplanować rabatę, oczko wodne, skalniak, ale równie dobrze sprawdzi się sadzenie roślin w doniczkach. W ten sposób możesz wybrać także te gatunki, które w glebie ze względu na warunki jakie preferują, by się nie przyjęły. Mowa tu oczywiście o ciepłolubnych roślinach, które na zimę trzeba przenosić do domu. W doniczkach można hodować tez rodzime gatunki, które nadają się do uprawy w ogrodzie. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy macie zwierzęta, które lubią przekopywać ogródek razem z Wami.
Zaplanowanie elementów dekoracyjnych – kamieni, oświetlenia, czy małej architektury ogrodowej
W ogrodzie trzeba zaplanować również postawienie altanki czy też ławeczek. Wszystkie większe elementy tworzą zacienienie i ma to wpływ na rośliny, dlatego wszystko musi być dokładnie zaplanowane. W ogrodzie mogą stanąć także większe dekoracyjne kamienie. Warto postawić również na odpowiednie oświetlenie. Wśród niego sprawdzą się oczywiście lampki solarne, które wpisują się w eko rozwiązania. Wszystkie elementy dekoracyjne niewątpliwie sprawiają, że ogród nabiera swoistego uroku, klasy i stylu. W takiej przestrzeni chętnie się przebywa, relaksując się i pielęgnując rośliny. Nasadzenia, jak i elementy dekoracyjne można dopasować do stylistyki ogrodu, a wśród tych popularnych można zdecydować się na ogród w stylu angielskim, japońskim albo francuskim.