Urządzamy pokój telewizyjny – od oświetlenia, wystroju, przez nagłośnienie aż po gniazda elektryczne
Coraz częściej w dużych domach oprócz tradycyjnych salonów powstają też pokoje telewizyjne zwane też multimedialnymi. W końcu dysponując większą liczbą pomieszczeń można zdecydować się na rozwiązania klasy premium. W ten sposób można stworzyć wystrój niczym z rezydencji. Jak urządzić takie wnętrze od oświetlenia, wystroju, przez nagłośnienie aż po gniazda elektryczne?
Oświetlenie ma znaczenie, czyli jakie lampy wybrać do pokoju telewizyjnego i jak wyciszyć wnętrze
Bez wątpienia do pokoju telewizyjnego najlepiej sprawdzi się oświetlenie do ściemniania. Zatem należy sprawdzać jakie właściwości mają źródła światła i wybrać cały zestaw, łącznie ze ściemniaczem LED naściennym. Obok oczek LED czy plafonów w suficie podwieszanym sprawdzą się też taśmy LED. Mogą podkreślać cały sufit, a także listwy przypodłogowe. W ten sposób zyskuje się klimat niczym w kinie. Warto postawić też na odpowiednie wyciszenie pomieszczenia i tutaj sprawdzą się panele akustyczne i płyty korkowe. Na podłodze może znaleźć się wykładzina winylowa.
Dobór nowych gniazdek dopasowanych do potrzeb
Skoro wnętrze jest już odizolowane od hałasu w miarę możliwości, to warto zadbać też o dobór odpowiednich gniazd elektrycznych podwójnych. Oczywiście tam, gdzie nie chce się stosować przedłużacza i podłącza się niewielkie kable sprawdzi się także gniazda elektryczne potrójne. Oczywiście warto dobrać kontakt elektryczny do włącznika pod względem kształtu i koloru. Można wybrać też do nich odpowiednie ramki, także te podświetlane LED. Co więcej w nowoczesnym pokoju telewizyjnym powinno znaleźć się gniazdo bezprzewodowe typu smart plug. Podłącza się je do tradycyjnego gniazda i może ono zdalnie monitorować pracę sparowanych z nim urządzeń. Dzięki temu można obniżać zużycie prądu. Jednocześnie gniazdka smart służą do zdalnego wyłączania urządzeń i ich włączania z poziomu aplikacji na smartfonie. Oczywiście wszystkie sprzęty muszą być ze sobą kompatybilne.
Na jakie elementy wystroju postawić w nowoczesnym pokoju telewizyjnym?
Istotne znaczenie ma także dobór odpowiednich wypoczynków, w których będzie się miło oglądać nawet długie seanse. Zatem proponujemy fotele skórzane z elektrycznie regulowanymi zagłówkami, a także podnóżkami. Na pewno może się w nim znaleźć także urządzenie do przyrządzania popcornu. Przydadzą się też małe stoliki pomiędzy fotelami czy też większy stolik, gdy zamiast foteli wybieracie sofę lub narożnik. Można zdecydować się na modele nie tylko skórzane, ale i z tapicerką materiałową. W tym przypadku należy postawić na taką z powłoką hydrofobową, która będzie nawet łatwiejsza w czyszczeniu od skóry. Warto wybrać także rośliny, które będą pochłaniały szkodliwe jony dodatnie.
Jakie nagłośnienie wybrać do pokoju telewizyjnego?
Bez wątpienia niezwykle ważnym elementem pokoju telewizyjnego, który może służyć też do grania na konsoli jest nagłośnienie. Wato postawić na system głośników 5.1 lub 7.1. Składają się odpowiednio z sześciu lub ośmiu głośników. W drugim przypadku dwa dodatkowe głośniki „Surround Back” są ustawione z tyłu za obszarem odsłuchu. W ten sposób można uzyskać efekt przestrzennego dźwięku. W zestawie głośników mogą być też sufitowe, które można montować w suficie podwieszanym. Oczywiście gdy korzysta się z tego pokoju sporo i na dużej głośności, to może to przeszkadzać pozostałym domownikom mimo wyciszenia. W takim przypadku nie trzeba nic wyłączać, wystarczy do tv podłączyć słuchawki Bluetooth, które połączą się z odbiornikiem i zapewnią dźwięk dobiegający tylko do nich. Takie rozwiązanie można spotkać też na „cichych” dyskotekach, gdzie wszyscy uczestnicy mają na uszach słuchawki bezprzewodowe.
Pokój telewizyjny to nie lada gratka, a nie można zapomnieć, że poza fotelami, warto doposażyć go w szafkę RTV wiszącą. Dzięki niej będzie miejsce do postawienia konsoli czy innego sprzętu RTV. Ponadto w pokoju telewizyjnym może znaleźć się projektor i ekran do projektora. W końcu oglądanie starych zdjęć także może być świetną rozrywką. To doskonałe rozwiązania dla najbardziej wymagających.